Rozporządzenie dotyczące magazynowania odpadów
! stycznia 2021 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów (Dz. U. z 2020 r., poz. 1742). Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania dla magazynowania odpadów, które obejmuje:
Ponadto w rozporządzeniu określony został czas magazynowania zakaźnych odpadów medycznych oraz zakaźnych odpadów weterynaryjnych, prowadzonego w ramach zbierania tych odpadów.
Najważniejsze zmiany:
Wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę w przypadku:
powinno spełniać minimum następujące wymagania:
Magazynowanie odpadów inne niż określone powyżej prowadzi się w instalacji, obiekcie budowlanym lub jego części lub innym miejscu magazynowania odpadów które zostały wydzielone i przeznaczone do magazynowania odpadów oddzielnie od magazynowanych substancji lub przedmiotów niebędących odpadami (miejsca magazynowania odpadów). Lokalizacja poszczególnych rodzajów odpadów w miejscu magazynowania odpadów powinna być oznakowana, przynajmniej przez wskazanie kodu magazynowanego odpadu. Oznakowanie należy umieścić w widocznym miejscu, w sposób czytelny i trwały.
Magazynowanie odpadów w miejscach magazynowania odpadów prowadzi się w miejscach magazynowania odpadów w sposób zapewniający co najmniej:
a)opakowania, pojemniki, kontenery, zbiorniki lub worki,
b)wydzielone za pomocą pionowych ścian boksy lub wydzielone sektory, umożliwiające magazynowanie określonych rodzajów odpadów w pryzmach i stosach lub w postaci zbelowanej, w szczególności w przypadku odpadów z procesów termicznych, odpadów ze spalarni odpadów, odpadów wytworzonych w trakcie prac prowadzonych na drogach publicznych i na drogach kolejowych, odpadów metali (złomu), odpadów z budowy i remontów, w tym niezanieczyszczonego gruzu oraz ziemi z wykopów oraz odpadów przetwarzanych na kruszywo drogowe, i odpadów szkła
– uwzględniające właściwości chemiczne i fizyczne, w tym stan skupienia, magazynowanych odpadów;
a) szczelnych: opakowań, pojemników, kontenerów lub zbiorników lub
b) uszczelnienia i nieprzepuszczalnego podłoża z systemem do odprowadzania wycieków oraz ścieków, w tym wód odciekowych, powstających w obrębie lokalizacji, o której mowa w § 5 ust. 3, lub z systemem do ich gromadzenia o pojemności odpowiedniej do ilości powstających wycieków lub ścieków, w tym wód odciekowych, w szczególności w przypadku odpadów niebezpiecznych, odpadów ulegających biodegradacji, odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z ich przetworzenia, odpadów paliwa alternatywnego lub odpadów przeznaczonych do jego produkcji;